دسته‌ها
مشکلات سایت

لیست سیاه گوگل و راهکارهای برطرف کردن

درباره لیست سیاه گوگل بیشتر بدانید

ممکن است در مورد لیست سیاه گوگل شنیده باشید، یا شاید حتی لیست سیاه داشته باشید. قرار گرفتن در لیست سیاه توسط گوگل مطمئناً ترسناک به‌نظر می‌رسد، اما در بیشتر موارد، می‌توان آن را برطرف کرد. حتما توجه داشته باشید که به دلیل هک شدن یا به دلایل دیگر، ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

بسیار مهم است که مطمئن شوید نرم‌افزار وب‌سایت شما به‌روز است، به‌طور مرتب از وب‌سایت خود پشتیبان تهیه کنید و یک برنامه امنیتی برای وب‌سایت خود داشته باشید. امیدوارم پس از خواندن این مقاله، کمی بیشتر در مورد لیست سیاه گوگل بدانید و متوجه شوید که در صورت مواجه شدن با آن چه باید بکنید. 


لیست سیاه گوگل به چه معناست؟

لیست سیاه گوگل به این معنی است که بسیاری از نتایج جستجوی وب‌سایت شما فهرست‌بندی یا حذف شده است. این به معنای دائمی بودن آن نیست، مگر اینکه هرگز آن را برطرف نکنید. لیست سیاه ممکن است به دلیل مواردی مانند بدافزار، یا پیوندهای فریبنده یا اسپم، یا موارد مشابه رخ دهد.

هنگامی که سایتی توسط گوگل در لیست سیاه قرار می‌گیرد، معمولاً به بازدیدکنندگان به جای ارائه وب‌سایت معمولی شما، یک صفحه قرمز با پیامی مبنی بر اینکه ممکن است سایت حاوی بدافزار یا محتوای فریبنده باشد، داده شود.

قرار گرفتن در لیست سیاه را نباید با نتایج جستجویی که می گویند “این سایت ممکن است محتوای هک شده باشد” اشتباه بگیرید، زیرا این فقط یک هشدار است. با این حال، اگر نتایج جستجوی وب‌سایت شما دارای این هشدار یا هشدار مشابه باشد، باز هم باید هرگونه مشکل احتمالی را در وب‌سایت خود پاک کرده و همچنین از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید.

اگر در لیست سیاه قرار گرفته‌اید، این واقعاً جالب نیست، زیرا ترافیک خود را از دست می‌دهید، همچنین می‌تواند به این معنی باشد که بازدیدکنندگان ممکن است اعتماد خود را نسبت به سایت شما از دست بدهند. هیچ کس نمی‌خواهد در لیست سیاه قرار گیرد و اگر وحشت داشته باشید قابل درک است. با این حال، یک راه حل وجود دارد.


چگونه می‌توانید از قرار گرفتن در لیست سیاه گوگل خارج شوید؟

اگر وب‌سایت شما به کنسول جستجوی گوگل ارسال شده است‌، معمولاً ایمیلی دریافت خواهید کرد که نشان می‌دهد سایت شما دارای بدافزار است یا به خطر افتاده است.

در‌واقع، سایت شما باید به سرچ گنسول گوگل ارسال شود. کنسول جستجوی گوگل به شما در جستجوی سلامت وب سایت شما می‌گوید و دارای ابزارهای فوق‌العاده زیادی است که به شما در بهبود سایت شما و در مقابل تجربه بازدیدکنندگان وب‌سایت شما کمک می‌کند.

اگر در کنسول جستجوی گوگل نیستید، باید این کار را در اولین اولویت انجام دهید. این واقعاً یکی از اولین کارهایی است که هنگام راه‌اندازی وب‌سایت خود باید انجام دهید.

با این حال، حتی اگر وب‌سایت شما در جستجوی گوگل نیست، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مشکل را برطرف کنید. در وردپرس، فرآیند پاکسازی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • حذف فایل‌های مخرب با استفاده از FTP ‌یا sFTP
  • حذف لینک‌های بد از صفحات، پست‌ها یا انواع پست سفارشی
  • جایگزینی افزونه‌ها، تم‌ها یا هسته وردپرس، با فایل‌های جدید
  • ارتقاء افزونه‌ها، تم‌ها یا هسته وردپرس
  • حذف کد بدافزار یا پیوندهای تزریق شده از جداول پایگاه داده

شما باید مطمئن شوید که مشکل را حذف کرده‌اید. افزونه‌هایی مانند Wordfence و افزونه اسکنر Infection رایگان وردپرس در اسکن وب‌سایت شما بسیار عالی عمل می‌کنند. این افزونه‌ها مواردی را اسکن می‌کنند که بسیاری از افزونه‌های امنیتی در جستجوی آن نیستند.

پس از اینکه سایت خود را اسکن کردید و همه فایل‌های بدافزار را پیدا کردید، باید آن را حذف کنید. برای صفحاتی با پیوندهای تزریق شده محتوا، احتمالاً باید به هر صفحه یا پست بروید و پیوندها یا مطالبی را که به آن تعلق ندارند به صورت دستی حذف کنید.

با این حال، برای کسانی که کدنویسی نمی‌کنند، تلاش برای رمزگشایی کد بدافزار از سایر کدها ممکن است ترسناک باشد، بنابراین ممکن است بخواهید یک سرویس پاکسازی امنیتی خوب استخدام کنید تا در این زمینه کمک کند.

هنگامی که همه فایل‌های آلوده و هرگونه محتوای تزریق شده را حذف کردید، باید با درخواست بازبینی برای ایندکس کردن مجدد وب‌سایت خود و حذف همه هشدارها، گوگل را در مورد آن مطلع کنید. این کار را از طریق سرچ کنسول گوگل انجام می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *