دسته‌ها
مشکلات سایت مشکلات وردپرس

۳ حمله رایج وردپرس که ممکن است با آن برخورد کنید

حملات رایج وردپرس بیشتر از آنچه فکر می‌کنید رایج است…

وردپرس بر‌ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان است. این نرم‌افزار دارای بیش از 50000 افزونه و تم است که به متخصصان و مبتدیان امکان می‌دهد وب‌سایت‌های خیره‌کننده و حرفه‌ای را به‌سرعت بسازند. با این حال، وردپرس به دلیل محبوبیت، تعداد کاربران زیاد و ابزارهای توسعه عمومی که در دسترس عموم است، غالباً هدف مجرمان سایبری است که از شکاف‌هایی برای ایجاد آسیب استفاده می کنند.

در حالی که توسعه‌دهندگان و محققان امنیتی مسئول حفظ وردپرس هستند، آنها فقط می‌توانند کارهای خود را انجام دهند. صاحبان سایت نیز باید وظیفه خود را انجام دهند. درک تهدیدها و نحوه دفاع از سایت وردپرس در برابر منابع معمولی آسیب‌پذیری ، بخش مهمی از امنیت آن است.

در اینجا سه حمله رایج وردپرس است که ممکن است با آنها مواجه شوید و برای جلوگیری از نفوذ آنها به وب‌سایت خود چه کاری می‌توانید انجام دهید.


افزونه‌ها و تم‌های آسیب‌پذیر

یک سایت وردپرس با سه جزء ساخته شده است: نرم‌افزار اصلی نصب، تم‌ها و افزونه‌ها. هر سه این ویژگی‌ها به ایجاد یک وب‌سایت مستعد حملات سایبری کمک می‌کنند. افزون‌بر این، افزونه‌ها و موضوعات وردپرس توسط توسعه‌دهندگان شخص ثالث توسعه می‌یابد، که در درجه اول آسیب‌پذیری‌های وردپرس را ایجاد می‌کنند. با این وجود، هنگامی‌که توسعه‌دهندگان نقصی پیدا می‌کنند، بلافاصله آن را برطرف می‌کنند و نسخه پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهند.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید:

فقط از تم‌ها و افزونه‌های معتبر از منبع وردپرس یا بازارهای مطمئن استفاده کنید. فهرست افزونه‌های خود را به طور منظم مرور کنید و مواردی را که دیگر به آنها احتیاج ندارید یا غیرفعال هستند را حذف کنید. عاقلانه است که تم خود را به‌طور منظم بررسی کنید و فقط تمی را که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید حفظ کنید. هرگز از تم‌ها و افزون‌های غیر‌مجاز یا سرقت‌شده استفاده نکنید، اینها اغلب آلوده به بدافزار‌هایی هستند که وب‌سایت شما را به خطر می‌اندازند.


حملات Injection

تقریباً هر سایتی دارای بخش ورودی است، مانند فرم بازخورد، عملکرد جستجوی سایت یا بخش نظرات خواننده. کاربران از آنها برای ارسال هرگونه اطلاعات استفاده می‌کنند. برخی وب‌سایت‌ها همچنین به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهند اسناد و فایل‌های تصویری را ارسال کنند.

این داده‌ها معمولاً پذیرفته شده و به پایگاه داده شما تحویل داده می‌شوند تا پردازش و ذخیره شوند. شما باید قبل از ارسال داده‌ها به پایگاه داده خود، این فیلدها را به اندازه کافی پیکربندی کنید تا اطلاعات را تأیید و فیلتر کنید. این اطمینان می‌دهد که فقط اطلاعات مربوطه دریافت و پردازش می‌شوند. اگر این ضمانت‌ها وجود نداشته باشد، هکرها از این موقعیت استفاده کرده و کد‌های مخرب را بارگذاری می‌کنند.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید:

بسیاری از حملات injection از طریق تم‌ها و افزونه‌هایی ایجاد می‌شوند که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد اطلاعات را به وب‌سایت شما وارد کنند. همیشه از تم‌ها و افزونه‌های معتبر استفاده کنید و آنها را همیشه به‌روز نگه دارید. کنترل ورودی‌های input و بارگذاری داده‌ها نیز ضروری است. با این حال، این یک مشکل فنی است که ممکن است به کمک یک توسعه‌دهنده با تخصص در حذف injection نیاز داشته باشید. ایده خوبی است که از فایروال وردپرس نیز استفاده کنید، که خط دفاعی بیشتری در برابر هکرها اضافه می‌کند.


حملات Brute Force

 برای دسترسی به سایت وردپرس خود، باید اطلاعات ورود خود را، از جمله جزئیات ورود مانند نام کاربری و وردپرس ، ارائه دهید. بیشتر اوقات، صاحبان سایت از جزئیات ورود استفاده می‌کنند که به خاطر سپردن آنها ساده است. حتی بسیاری از کاربران وردپرس همچنان از نام کاربری پیش‌فرض “admin” استفاده می‌کنند، در‌‌‌حالیکه رمزهای عبور اغلب شامل “password123” و “1234567” هستند.

آنچه باید بدانید این است که هکرها لیستی از نام کاربری و گذرواژه های متداول تهیه می‌کنند. به دنبال آن، آنها ربات‌هایی برای حمله به سایت‌های وردپرس و آزمایش ترکیبات مختلف در پایگاه داده خود ایجاد می‌کنند. ربات ها احتمال بیشتری برای حدس زدن اطلاعات ورود به سیستم و ورود به سایت شما در صورت ضعیف بودن دارند. این حمله “Brute Force Attack” نامیده می‌شود و دارای 10٪ نرخ دقت است.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: 

نام کاربری “admin” را به چیزی منحصر به‌فرد تغییر دهید و از یک رمز عبور قوی وردپرس استفاده کنید. استفاده از رمز عبور همراه با اعداد و نماد‌هایی مانند E@syP3@sy202! می‌تواند دفاع شما را نیز تقویت کند. به‌خاطر داشته باشید که باید از اعتبارنامه‌هایی استفاده کنید که برای شما متمایز است و در هیچ سیستم‌عامل دیگری استفاده نشده است.

همچنین ممکن است محدودیتی در تعداد ورود به وب‌سایت خود ایجاد کنید. این بدان معناست که یک کاربر وردپرس فقط یک شماره معین خواهد داشت، مانند 3 یا 5 شانس برای وارد کردن اطلاعات صحیح خود. به همین ترتیب، احراز هویت دو عاملی (2FA) را قادر می‌سازد تا از امنیت سایبری قوی دفاع کند. هنگامی‌که این امکان فعال است، یک کاربر وردپرس باید اطلاعات ورود به سیستم خود و رمز عبور یکبار تولید شده و ارسال شده در تلفن هوشمند یا آدرس ایمیل خود را ارائه دهد.

نتیجه گیری – سه حمله متداول به سایت‌های وردپرس

نفوذ یک هکر به وب‌سایت وردپرس شما طولی نمی‌کشد، اما برای محافظت از آن نیز تلاش زیادی لازم نیست. سازندگان وردپرس پایه محکمی را پایه‌گذاری کرده‌اند و با کمی زمان و تلاش می‌توانید سایت و بستر آنلاین خود را در برابر حملات سایبری ایمن کنید. سرویس حذف بدافزار وردپرس را بررسی کنید.

اگر سایت خود را از دست داده اید یا نیاز به پشتیبانی رایگان درباره وضعیت کلی یا امنیت سایت خود دارید میتوانید از دوینگو کمک بگیرید.

در این سرویس ما اطمینان کسب میکنیم که شما هیچ ترسی از نظر نفوذ امنیتی نداشته باشید و پایداری کامل به بهبود سایتتان ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *